MUKP Dąbrowa Górnicza - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

MUKP DABROWA GÓRNICZAGKS GieKSa KATOWICE
MUKP DABROWA GÓRNICZA 0:2 GKS GieKSa KATOWICE
2016-04-16, 11:00:00
     
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 7
"ROZWÓJ" KATOWICE - KKS CZARNI SOSNOWIEC
MUKP DABROWA GÓRNICZA - ZAGŁĘBIE S.A SOSNOWIEC
GKS GieKSa KATOWICE - AKS NIWKA SOSNOWIEC
AKS WYZWOLENIE CEZ CHORZÓW - UKS RUCH CHORZÓW

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 12, wczoraj: 45
ogółem: 666 612

statystyki szczegółowe

ZASADY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ

 

Zasady podstawowe

Piłka nożna, jak sama nazwa wskazuje, polega na kopaniu piłki nogą. Lewą lub prawą. Ale można zagrywać piłkę również innymi częściami ciała. W zasadzie wszystkimi poza rękami. Ani lewą, ani prawą ręką piłkarz nie może celowo dotknąć piłki na boisku. Chyba że jest bramkarzem, na dodatku stojącym (biegnącym, leżącym) na własnym polu karnym. Oczywiście zdarza się, że piłka przypadkowo trafi w rękę któregoś z piłkarzy – według przepisów takie zagranie nie kwalifikuje się na odgwizdanie przewinienia, w praktyce jednak bardzo trudne jest ocenienie na gorąco, czy zawodnik zagrał ręką celowo czy po prostu został w rękę trafiony.

Cel gry

Celem gry w piłkę nożną jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża ta drużyna, która w regulaminowym czasie (dwa razy po 45 minut plus ewentualna dogrywka lub rzuty karne) zdobędzie więcej goli.

Boisko

Boisko to wyznaczone pole gry. Piłka nożna tym różni się od innych dyscyplin sportowych, że wymiary boiska nie są ściśle określone. Wyznaczono jednak limity tych wymiarów. I tak w Polsce na poziomie centralnym długość boiska nie powinna być mniejsza niż 100 metrów, a szerokość mniejsza niż 64 metry. Oczywiście zdarzają się mniejsze lub większe boiska, aczkolwiek tolerancja nie jest tu zbyt duża – od 90 do 120 metrów dla długości i 45 – 90 metrów dla szerokości.

Boisko powinno być ograniczone liniamii to nie podlega żadnej dyskusji. Żaden sędzia nie rozpocznie meczu na boisku, na którym brakuje linii. Linie wyznaczają samo boisko oraz pole karne i pole bramkowe, linię środkową oraz koło, punkty wykonywania rzutów karnych, a także łuki przy polu karnym i w narożnikach boiska.

Oprócz tego w narożnikach boiska powinny się znajdować jaskrawe (najlepiej żółte lub żółto-pomarańczowe) chorągiewki o określonych wymiarach (30x40cm). Generalnie boiska są trawiaste, aczkolwiek zdarzają się i inne nawierzchnie, np. piaszczysta czy betonowa (rzecz jasna raczej nie w Europie). Nie zmienia to faktu, że o dopuszczeniu boiska do rozegrania meczu zawsze i ostatecznie decyduje sędzia. Najważniejszym kryterium jest bezpieczeństwo zawodników.

W przeciwieństwie do wymiarów boiska bardzo ściśle określone są wymiary i odległości wszystkiego, co się na boisku znajduje. I tak:

 • pole karne – 16,5 m na 40,32 m,
 • pole bramkowe – 5,5 m na 18,32 m,
 • pole narożne – 1 m,
 • promień koła centralnego – 9,15 m,
 • odległość punktu karnego od bramki – 11 m,
 • odległość punktu karnego od łuku na polu karnym – 9,15 m.

Te nie do końca zaokrąglone wartości wynikają z przeliczenia miar odległości stosowanych na Wyspach Brytyjskich na system metryczny. Generalna zasada dotycząca odległości od piłki, jaką musi zachować zawodnik drużyny przeciwnej przy jakimkolwiek wznowieniu gry nogą (rozpoczęcie meczu, rzut wolny, rzut karny, wybicie piłki przez bramkarza po wyjściu jej poza boisko) mówi, że nie może to być mniej niż 9,15 metra. Stąd np. sytuacje, kiedy sędzia musi przesuwać mur zawodników na tę odległość, kiedy ustawia się on bliżej.

Bramki

Bramki to konstrukcje składające się z dwóch słupków (umocowanych trwale z gruntem), poprzeczki i siatki, w która wpada piłka (lub czasem zawodnicy obu drużyn…). Na boisku są dwie bramki, po obu jego stronach – ustawione dokładnie pośrodku każdego węższego boku boiska. Wymiary bramki, liczone od wewnętrznej strony słupków, to 7,32 metra (szerokość) i 2,44 metra (wysokość).

Szerokość i głębokość słupków i poprzeczki powinna się mieścić w granicach 10-12 cm. Słupki i poprzeczka powinny mieć zaokrąglone krawędzie (najlepszy jest przekrój okrągły), a siatka nie może być wykonana z materiału zagrażającego bezpieczeństwu piłkarzy. Do rzadkości i już raczej przeszłości należą incydenty z przerywaniem siatki przez piłkę po bardzo mocnych strzałach zawodników. Bramki pomalowane są na biało.

Piłka

Piłka do gry w futbol nie jest już zwykłym skórzanym workiem. Nie jest już nawet niezwykłym skórzanym workiem! Od jakiegoś czasu futbolówki wykonuje się ze specjalnej pianki, zgrzewanej a nie szytej. Wystarczy spojrzeć na piłki Adidasa, którymi gra się na wszystkich dużych imprezach – modele Fevernova (mundial 2002 w Japonii i Korei Południowej), Roteiro (mistrzostwa Europy 2004 w Portugalii), +F50 x-ite (mistrzostwa świata 2006 w Niemczech) czy Europass (mistrzostwa Europy2008 w Austrii i Szwajcarii) to szczytowe osiągnięcia nowoczesnych technologii. A ich parametry odpowiadają najostrzejszym kryteriom FIFA i UEFA.

Według przepisów piłka powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 70 cm a jej waga wynosić od 410 do 450 g. Określone zostało również ciśnienie powietrza, jakie musi panować we wnętrzu piłki w momencie rozpoczęcia meczu – od 0,6 do 1,1 atmosfery.

Drużyny

Na boisku na początku meczu pojawiają się dwie drużyny w 11-osobowych składach (włączając bramkarza). Na ławce rezerwowych może przebywać maksymalnie 7 graczy rezerwowych oraz 5 innych osób (trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta). W czasie gry można dokonać takiej ilości wymian zawodników, jaka jest opisana w regulaminie rozgrywek. Zawodnik, który opuści plac gry nie ma już możliwości powrotu na boisko w tym meczu. Każda drużyna musi mieć kapitana, który jako jedyny ma możliwość bezpośredniego zwracania się do sędziego w trakcie meczu. Wszyscy piłkarze drużyny (oprócz bramkarza) muszą być ubrani w jednakowe kostiumy (koszulka, spodenki i getry). Istnieją oddzielne przepisy regulujące strój piłkarzy.

Strój piłkarski

Strój piłkarza składa się z koszulki, spodenek, getrów, ochraniaczy na golenie oraz butów. Ochraniacze muszą być całkowicie zakryte przez getry, a koszulka wpuszczona w spodenki. Niedopuszczalnejest granie w koszulkach bez rękawów oraz w jednoczęściowych kostiumach (w których koszulka jest na stałe połączona ze spodenkami). Na plecach koszulek każdy piłkarz musi mieć widoczny numer, który widnieje również (naturalnie w mniejszej skali) na przedniej części spodenek. Pod spodenki można włożyć tzw. spodenki mięśniowe, które muszą być tego samego koloru, co spodenki.

Sędzia spotkania ocenia, czy stroje obu drużyn nie są do siebie zbyt podobne tak, że można mieć problemy z rozróżnieniem przynależności klubowej zawodników – w takiej sytuacji nakazuje wymianę koszulek drużynie, która jest gospodarzem meczu. Bardzo ważnym elementem stroju piłkarza są buty– najczęściej zaopatrzone w korki (wkręcane lub przymocowane na stałe), które pozwalają utrzymać łatwiej równowagę i kontrolę nad ciałem w czasie meczu. Oczywiście nie wolno używać obuwia z podeszwą potencjalnie niebezpieczną dla przeciwnika – zawsze ocenia to sędzia.

Sędziowie

Do prowadzenia meczu piłkarskiego wyznacza się sędziego głównego, dwóch jego asystentów (kiedyś zwanych sędziami bocznymi) oraz (na szczeblu centralnych) sędziego technicznego. Sędzia główny jest niepodzielnym władcą na boisku i na terenie bezpośrednio przyległym do niego (boiska, nie sędziego…). Wszystkie decyzje arbitrapodjęte podczas meczu są obowiązujące nawet jeśli po meczu okaże się, że sędzia ewidentnie skrzywdził którąś z drużyn. Każdy z asystentów odpowiada za swoją połowę boiska i pomaga w obiektywnym prowadzeniu meczu, sygnalizuje pozycje spalone, wyjście piłki poza obszar boiska czy sytuacje, które umknęły uwadze sędziemu głównemu.

Żaden z asystentów nie jest jednak upoważniony do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Komunikacja pomiędzy sędziami jest teraz ułatwiona, gdyż mogą się porozumiewaćmiędzy sobą m.in. dzięki systemowi słuchawek i mikrofonów. Co jest z kolei kolejnym przykładem hipokryzji władz piłkarskich – konia z rzędem temu, kto widział sędziów z mikrofonem i słuchawkami podczas meczów np. polskiej A klasy. Tam nawet trudno o płaskie boisko…

Często słyszy się w trakcie gry okrzyk „sędzia-powietrze”. Nie oznacza on bynajmniej nawoływania do ignorowania decyzji sędziego, a jedynie przypomina innym mniej rozgarniętym piłkarzom, że jeśli po trafieniu w arbitra piłka zmienia swój lot, to nie należy zatrzymywać gry, tylko ją kontynuować. Bez względu na to, która z drużyn skorzystała na tej niecodziennej sytuacji. Innymi słowy kontakt (oczywiście przypadkowy) sędziego z piłką nie powoduje przerwania gry.

Sędziowie kiedyś, jak to zapewne pamiętają już chyba tylko najstarsi górale, ubrani byli na czarno. Od momentu, kiedy władze piłkarskie uznały, że w dobie kolorowych obrazków taki strój to przeżytek, nie ma już tego przepisu. Kolor stroju sędziego może być w zasadzie dowolny, byle nie mylił się z barwami żadnej z drużyn. Ubiórsędziego jest bardzo podobny w swym zestawieniu do ubioru piłkarza – bluza lub koszula, spodenki, getry i buty piłkarskie.

Z zasady sędziowie nie korzystają z żadnych ochraniaczy, choć pewnie na mecze ostro grających drużyn zdarza im się takie założyć. Do wyposażeniasędziego głównego należą dwa gwizdki (jeden to oczywiście zapasowy), zegarek, stoper, notatnik z ołówkiem, moneta (lub coś innego przydatnego w losowaniu połów przed rozpoczęciem meczu) oraz żółta i czerwona kartka. Sędziowie asystenci oczywiście wyposażeni są w chorągiewki.

Czas trwania gry

Mecz piłkarski składa się z dwóch części (połów), z których każda trwa 45 minut. Połowy przedzielone są 15-minutową przerwą. Wszelkie przerwy w grze nie powodują zatrzymania czasu, a decyzję o ewentualnym przedłużeniu trwania spotkania podejmuje wyłącznie sędzia główny meczu. Przedłużenie meczu musi zostać zaanonsowane na specjalnej tablicy wraz z długością trwania tego przedłużenia. Powodem wydłużenia czasu gry są z reguły liczne lub dłuższe przerwy w meczu, np. kontuzja zawodnika, poprawianie oznakowania boiska, celowe opóźnianie wznowienia gry przez zawodników jednej z drużyn czy zaistnienie przejściowych zaburzeń atmosferycznych.

W sytuacji, kiedy wynik meczu musi być rozstrzygnięty(np. w fazie pucharowej mistrzostw świata czy Ligi Mistrzów) i do rozstrzygnięcia nie wystarcza podstawowych 90 minut meczu, wtedy sędzia zarządza dogrywkę. Dogrywka trwa dwa razy po 15 minut z 5-minutową przerwą między obiema połowami. Jeśli i dogrywka nie wystarcza do tego, by wyłonić zwycięzcę, decydują rzuty karne – 2 serie po 5 jedenastek dla każdej z drużyn. W przypadku remisu po tej serii karnych, sędzia nakazuje dalsze ich wykonywanie aż do momentu, gdy w jednej kolejce któryś z zawodników nie wykorzysta rzutu karnego, a przeciwnik trafi. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że taki mecz będzie trwał bardzo długo. W praktyce dość szybko wyłania się zwycięzcę w rzutach karnych.

Zdobycie gola

Bramka zostaje uznana w momencie, gdy piłka całym swym obwodem przekroczy linię bramkową. Jeśli choćby skrawkiem swojej powierzchni dotyka linii bramkowej, gol nie zostanie uznany. A przynajmniej uznany być nie powinien. Gol może być zdobyty z akcji, z rzutu wolnego bezpośredniego, rozpoczęcia gry, rzutu karnego, rzutu rożnego lub rzutu od bramki. Nie można natomiast strzelić bramki bezpośrednio z rzutu sędziowskiego, rzutu wolnego pośredniego, wrzutu z autu. Oczywiście fakt strzelenia lub niestrzelenia gola musi potwierdzić arbiter główny spotkania. Jeśli nie jest pewny, czy bramka została zdobyta prawidłowo, pozostaje mu jedynie skonsultować się ze swoim asystentem.

Spalony (ofsajd)

Pozycja spalona to jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów w piłce nożnej. Wiele osób wręcz nie rozumie na czym ona polega. W skrócie można powiedzieć, że na pozycji spalonej znajduje się zawodnik drużyny atakującej, gdy w momencie podaniado niego piłki (do przodu) jest on na połowie przeciwnika bliżej linii końcowej boiska niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny broniącej. Z reguły ostatnim zawodnikiem drużyny broniącej jest bramkarz, więc w zasadzie można powiedzieć, że przepis ten dotyczy sytuacji, gdy piłkarz drużyny atakującej znajduje się w momencie podaniapiłki bliżej bramkarza drużyny broniącej niż inni zawodnicy tej drużyny.

Należy również umieć rozróżnić zawodnika na pozycji spalonej od zawodnika spalonego. W pierwszym przypadku sędzia nie musi odgwizdywać przewinienia, jeśli zawodnik na pozycji spalonej ewidentnie nie bierze udziału w grze (np. spokojnym krokiem oddala się od bramki przeciwnika) lub nie odnosi żadnych korzyści z przebywania na pozycji spalonej. Zawodnik spalony czynnie bierze udział w akcji. O pozycji spalonej nie ma mowy, jeśli zawodnik znajduje się na własnej połowie boiska lub jeśli piłka jest do niego podawana z rzutu rożnego lub wrzutu z autu.

Przywilej korzyści

Przywilej korzyści, nazywany na podwórkach „prawem korzyści”, stosuje sędzia (choć nie musi) w sytuacji, kiedy pomimo ewidentnego naruszenia przepisów przez jedną z drużyn, ta druga odniesie (lub może odnieść) większą korzyść z braku reakcji sędziego niż wtedy, gdy arbiter odgwiżdże przewinienie. Możemy mówić o zastosowaniu przywileju korzyści w sytuacji, gdy np. ewidentnie faulowany piłkarz zdoła odegrać piłkę do partnera tak, że ten znajdzie się w sytuacji sam na sam z bramkarzem przeciwnika.

Sędzia raczej nie odgwiżdże faulu, ale po rozstrzygnięciu sytuacji zwróci ustnie uwagę zawodnikowi faulującemu lub nawet ukarze go kartką. Generalnie chodzi o podjęcie przez arbitra błyskawicznej decyzji, co bardziej opłaci się drużynie, która jest przy piłce – odgwizdanie faulu i podyktowanie np. rzutu wolnego czy też „puszczenie” gry.

Przewinienia zespołowe i ich konsekwencje

Drużyna zawodnika, który popełni przewinienie (faul) na boisku może zostać ukarana rzutem wolnym lub rzutem karnym. Rzuty wolne dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Różnica między nimi polega na tym, że egzekwując rzut wolny bezpośredni można od razu (bezpośrednio) strzelać na bramkę przeciwnika (jak to kiedyś rewelacyjnie i wielokrotnie prezentował Michel Platini, a obecnie Juninho Pernambucano z Olympique Lyon). Natomiast rzut wolny pośredni musi z kolei składać się przynajmniej z podaniai strzału. Minimalna odległość zawodników drużyny, przeciwko której został odgwizdany rzut wolny, nie może być mniejsza niż 9 metrów i 15 centymetrów.

Rzut wolnybezpośredni zostaje podyktowany, gdy zawodnik jednej z drużyn:

• kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika (bardzo ważna sprawa – w przepisach piłki nożnej również sama chęć sfaulowania kwalifikuje się do odgwizdania przewinienia),
• podstawia lub próbuje podstawić nogę przeciwnikowi,
• skacze na przeciwnika lub nieprawidłowo atakuje go ciałem (dozwolona jest tzw. walka bark w bark, ale pod warunkiem, że kontakt ciał jest dłuższy, a nie gwałtowny i chwilowy – bez względu na to, jak dwuznacznie to brzmi…),
• uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika,
• popycha przeciwnika lub go trzyma,
• atakuje przeciwnika bezpośrednio nogami,
• pluje na przeciwnika,
• rozmyślnie dotyka piłki ręką.

Jeśli którekolwiek z tych fauli mają miejsce w obrębie pola karnego, a przewinienie zostało popełnione na zawodniku drużyny atakującej, sędzia dyktuje rzut karny. Rzut karny jest bezpośredni, ale może być również wykonany między dwoma zawodnikami (w formie rzutu pośredniego). Warunkiem jest podanie piłki do przodu, a zawodnik, do którego podanie jest adresowane, musi w momencie podaniaznajdować się poza polem karnym. Strzelec rzutu karnego nie może dobijać piłki, jeśli ta odbije się od słupka lub poprzeczki i niedotknięta przez nikogo innego wróci do niego.

Ciekawostkąjest fakt, że jeśli strzelając z rzutu wolnego bezpośredniego w kierunku swojej bramki piłka nie dotknie żadnego z zawodników i wpadnie do tej bramki, gol samobójczy nie jest uznany, a sędzia jedynie dyktuje rzut rożny dla przeciwnika.

Rzut wolny pośredni zostaje odgwizdany jeśli:

 • bramkarzprzez czas dłuższy niż 6 sekund kontroluje (trzyma) piłkę w rękach i nie pozbywa się jej,
 • bramkarzna własnym polu karnym złapie piłkę, wypuści ją i ponownie złapie (nie dotyczy to oczywiście kozłowania piłki),
 • bramkarzzłapie w ręce piłkę podaną nogą (od kolana w dół) przez zawodnika swojej drużyny (piłka podana innymi częściami ciała może być spokojnie złapana przez bramkarza bez obawy o popełnienie przewinienia) lub z wrzutu z autu,
 • zawodnik gra w sposób niebezpieczny (np. atakuje wyprostowaną nogą lub nogą podniesioną powyżej biodra przeciwnika będącego w jego zasięgu),
 • zawodnik przeszkadza przeciwnikowi w poruszaniu się (np. zagradza drogę do piłki w sytuacji, kiedy sam nie ma z piłką żadnej styczności i nie ma szans, aby tę styczność mieć),
 • zawodnik przeszkadza bramkarzowi drużyny przeciwnej w rozpoczęciu gry,
 • zawodnik zachowuje się niesportowo,

Jeśli piłka uderzona z rzutu wolnego pośredniego wpadnie po bezpośrednim uderzeniu do bramki, sędzia nie uzna takiego gola i podyktuje rzut od bramki.

Kary indywidualne

Sędzia ma prawo zastosować wobec zawodników kary indywidualne w postaci napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia z gry (kartka czerwona). Zawodnik, któremu arbiter pokaże w czasie meczu drugą żółtą kartkę, automatycznie otrzymuje kartkę czerwoną i musi opuścić boisko. Oczywiście zdarza się, że sędzia wobec bardzo poważnego naruszenia przepisów od razu pokazuje czerwony kartonik. Kary indywidualne mogą otrzymać nie tylko zawodnicy przebywający w danym momencie na boisku, ale również piłkarze z ławki rezerwowych. Inne osoby z ławki rezerwowych nie mogą być upominani kartkami, ale sędzia może ich po prostu wyrzucić na trybuny (czyli pozbawić przywileju przebywania w strefie technicznej).

Stałe fragmenty gry

Komentatorzy sportowi często używają tego określenia. Oznacza ono wszelkie rzuty i wrzuty, jakie mają miejsce w trakcie gry i które wiążą się z wznawianiem gry. Do stałych fragmentów gry zaliczamy:

 • rzut wolny bezpośredni,
 • rzut wolny pośredni,
 • wrzut piłki z autu (dwiema rękami znad głowy),
 • rzut rożny,
 • rzut od bramki,
 • rzut karny.

Najnowsza galeria

ROZDANIE NAGRÓD
Ładowanie...

Reklama

Zegar

Kalendarium

20

04-2018

piątek

21

04-2018

sobota

22

04-2018

niedziela

23

04-2018

pon.

24

04-2018

wtorek

25

04-2018

środa

26

04-2018

czwartek

Wyniki

Ostatnia kolejka 6
KKS CZARNI SOSNOWIEC 3:0 AKS WYZWOLENIE CEZ CHORZÓW
UKS RUCH CHORZÓW 0:7 GKS GieKSa KATOWICE
AKS NIWKA SOSNOWIEC 2:0 MUKP DABROWA GÓRNICZA
ZAGŁĘBIE S.A SOSNOWIEC 4:1 "ROZWÓJ" KATOWICE

Buttony

Wyszukiwarka